Dünya’da Kâğıt Ambalaj

Dünya’da Kâğıt Ambalaj

Kâğıt, toplam atık miktarının neredeyse %26’sına teşkil etmektedir. Kâğıt üretimi ise küresel çapta ormansızlaşmaya sebep olmaktadır. Fazla oranlarda enerji ve su kullanılması bir yana aynı zamanda hava kirliliğine ve atık problemlerine de sebebiyet vermektedir. 2010 ila 2060 arasında küresel selüloz ve kâğıt tüketiminin iki kat daha fazlalaşacağı öngörülmektedir. Bu oran aynı zamanda kâğıt atığı için de geçerlidir. Her geçen gün artan kâğıt üretimi, küresel anlamda büyük bir risk oluşturmaktadır. 2001’den 2009’a kadar küresel anlamda toplamda 386 milyon hektar orman kaybedilmiştir (tüm orman türleri baz alınarak). Bu kayıp 2000 yılından günümüze ağaç örtüsünde %10’luk bir azalmayı işaret etmektedir. Dünya’da Kâğıt Ambalaj

Teknolojik gelişmeler sayesinde bilgiye erişme, iletişim kurma, alışveriş yapma ve bir fikir üretme biçimimiz değişikliğe uğratmaktadır. Özellikle e-ticaretin seviye atlayarak büyümesi, ambalaj malzemeleri talebi açısından oldukça önemli bir güç haline gelmektedir. Tek tek teslim gerektiren mallar, mağazadan teslim edilen mallara oranla daha fazla ambalaj malzemesi ihtiyacı doğurmaktadır. Bunun yanında dijitalleşen dünya, grafik kâğıt talebine baskı yapmaktadır.

Dijitalleşme kâğıt üretimi ve kâğıt hamuru açısından devrim niteliğinde bir araç olarak karşımıza çıkmaktadır. 2050’li yıllarda dünya nüfusunda bir artış gözlenmektedir. Kentlerde bugün var olan insanlardan 2 kat daha fazla insanın yaşaması beklenmektedir. Hızlı bir ivme kazanan kentleşme kâğıt, selüloz, tekstil ve kereste talebini çeşitli şekillerde yönlendirmektedir. Genel olarak kentsel alanlar oldukça yüksek atık kâğıt toplama oranına ev sahipliği yapmaktadır. Bu durum karşısında geri dönüştürülen kâğıt ve karton üreticileri için oldukça büyük gelirler elde etmeye imkân tanıyacaktır.


Kâğıt ve Kâğıt Atıkları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 • Bir adet a4 kağıdının yapımının gerçekleştirilebilmesi için 10 litre suya ihtiyaç duyulmaktadır.
 • Bir kilogram kâğıt üretimini gerçekleştirebilmek için 324 litre su gerekmektedir.
 • İşletmelerde oluşan atıkların %50’si kağıttır.
 • Kâğıdın %93’lük kısmı ağaçlardan karşılanmaktadır.
 • Ofisler yıl bazında yaklaşık olarak 12,1 trilyon yaprak kâğıt tüketmektedirler.
 • Elektronik devrim sebebiyle kâğıt kullanımının azalması öngörülmektedir. Fakat kâğıt talebi 2030 yılında iki katına çıkacağı varsayılmaktadır.
 • Küresel çapta tuvalet kâğıdı kullanımı 22 milyar kilometre yani 42 milyon tondur. Bütün bu kâğıt ile dünyanın çevresini 50.000 kere tur atılabilmektedir.
 • Bir derginin basılabilmesi için 75.000 ağaç gerekmektedir.

Kâğıt ambalajın hammaddesi selülozdur. Selüloz maddesi özel bir şekilde yetiştirilmektedir. Bu madde bitki ve ağaçlardan elde edilmektedir. Kâğıdın işlenmesi kolay olduğu için, taşınma esnasında da oldukça az yer kaplamaktadır. Ayrıca dayanıklılık açısından da sıkça tercih edilmektedir. Oldukça değişik gramajda ve kalitede üretimi gerçekleştirilen kâğıt ambalajlar, çeşitli biçimlerde meydana getirilmektedir. Kâğıt ile benzerlik sunan karton ambalajın hammaddesi kağıttır. Kartonun da kâğıt gibi işlenmesi oldukça kolaydır. Günümüzde üretimi gerçekleştirilen kağıtlar arasında ambalaj kâğıdı olarak çok farklı üretimler de meydana gelmektedir.

Karton ve kâğıt ambalajlar ekonomik ambalajlar arasında yer almaktadır. Oldukça az hammadde kullanılması sayesinde dayanıklı, ince, ekonomik ve hafif karton üretimi gerçekleştirilebilmektedir. Ayrıca karton ve kâğıt ambalajın tek başına koruma, nem, sertlik ve patlama gibi değerlerin yeteri derecede olmadığında iç içe koyulacak ürünlerin niteliklerine göre bu ambalajlar çeşitli işlemlerden geçmektedir. Yeni tasarımlar sayesinde karton ambalajların kullanım alanlarında da artış meydana gelmiştir.


Kâğıt Ambalajların Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

Satın alma işleminde oldukça önemli olan kâğıt ambalajlar ürünleri dış etkenlere karşı korumaktadır. Hatta gıda ürünlerinin dış etkenlerden korunabilmesi için oldukça önem arz etmektedir. Tabiki de ambalajların hijyenik bir şekilde üretilmiş olması da mühimdir. Kâğıt ambalajlar yalnızca gıda ürünleri için değil daha birçok gıda dışı ürünlerin korunmasında da önemli rol oynamaktadır.

Örneğin gıda dışı ürünlerin de ambalajlanması ve korunması önemli olduğu için elektronik aletlerin veya kırılacak eşyaların korunabilmesi açısından kâğıt ambalajlar sıkça tercih edilmektedir. Kâğıt ambalajlar hayatımızın her alanında bizlere yardımcı olmaktadırlar. Taşıma esnasında eşyalarınızın dış etkenlerden korunmasını istiyorsanız kaliteli kâğıt ambalaj tercih etmelisiniz. Bu yüzden eşyalarınızı en iyi şekilde koruyan ve kâğıt ambalaj üreten firmadan ihtiyacınızı en iyi şekilde karşılayabilirsiniz. Kâğıt ambalajların avantajları ise;

 • Ürünlerin kırılma, çizilme ve ezilme gibi zararların önüne geçmede oldukça etkilidir.
 • Oldukça hafif ve ekonomiktirler.
 • Çevreyi kirletmemekte ve tekrar kullanılabilmektedir.
 • Ürünlere zarar verecek etkenlerden korumaktadır. Dünya’da Kâğıt Ambalaj

Toprak Ambalaj olarak dürüst ve güvenilir hizmet politikası ile doğaya zarar vermeden geri dönüşüm ve sürdürülebilirlik adına çeşitli çalışmalar yürütüyoruz. Hizmetinize sunduğumuz ürünlerimiz, isteklerinizi tam ve eksiksiz karşılayacak nitelikte üretilmektedir. Aynı zamanda ürünlerimiz geri dönüşümlü ambalaj niteliğine uygun olup, yeni ve son teknolojiye uygundur. Toprak Ambalaj olarak doğaya karşı çevreci ve korumacı bir yaklaşım ile ilerlemekteyiz. Firmamız sayesinde ihtiyaçlarınıza karşılık verecek uygun ambalajı arıyorsanız doğru yerdesiniz.


WhatsApp Business Canlı Destek
WhatsApp'a Gönder